| Model Number | SPIREM-BLK |
|---|---|
| Motherboard Support | M-ITX, ITX, M-ATX |
| Colour | Black |
| LED Lighting | Yes |
| Window | Yes |
| Connectors/Controls | 1 x USB 3.0 |
| Drive Bays | 1 x 3.5" |
| Expansion Slots | 4 x Full Size Expansion Slots |
| Fan Mounts | Front: 2 x 120 mm |
| Included Fans | Top: 2 x 120mm ARGB Fan |
| Radiator Support | Top: Up to 280 mm |
| Material | Body: SPCC |
| GPU max length | 305 mm |
| CPU cooler max height | 180 mm |
| PSU Compatibility | Location: Bottom |
| Dimensions | Including Fascia / Panels: 360 x 218 x 400MM |
| Weight | 3.74kg |
| Warranty | 1 Year |
| Product Type | Case |
Cases
A Legend
Spire M
A Legend
Greatness doesn’t need to take up all the space.
The Vida Spire M delivers the same bold styling and signature ARGB glow in a sleek Micro ATX format — perfect for tighter setups without compromising on performance.
Designed to support Micro ATX motherboards, it offers smart internal space for powerful components, all showcased through a tempered glass side panel. The included ARGB fans give you instant, customisable lighting that sets the tone for your entire setup.
Compact, confident and built with airflow in mind, the Spire M proves one thing:
Big legends can start small.


















