| Model Number | ATX-500W, ATX-500W-WHT |
|---|---|
| Wattage | 500W |
| 80+ Rating | Bronze |
| Compatibility | ATX 12V |
| Connectors | 24 pin (550mm) |
| Modularity | Fully Wired |
| AC Input | 115 – 240v |
| PFC | Active PFC |
| Colour | Black, White |
| Fan Type | Ultra-Quiet 140mm Black Fan with Removeable Dust Filter |
| Fan Bearing | Fluid / Hydraulic Bearing |
| Weight | 1.43 kg |
| Dimension | 150 x 140 x 85 mm |
| Warranty | 2 Years |
PSU
Vida 500W ATX PSU
Elevate your PC’s performance with the Vida 500W power supply (ATX-500W / ATX-500W-WHT). Designed for ATX 12V compatibility, this fully wired unit delivers 500 watts of reliable power. Equipped with essential connectors, including SATA and PCIe, and boasting an ultra-quiet 120mm black fan with fluid/hydraulic bearing, it ensures efficient cooling and stable performance. With an 80+ Bronze certification, the Vida 500W power supply strikes the perfect balance between power efficiency and reliability, all backed by a 2-year warranty for your peace of mind.



