| Model Number | TYPHOON-BLK |
|---|---|
| Motherboard Support | M-ITX, ITX, M-ATX, ATX |
| Colour | Black |
| LED Lighting | Yes |
| Window | Yes |
| Connectors/Controls | 1 x USB 3.0 |
| Drive Bays | 2 x 3.5" Toolless |
| Expansion Slots | 7 x Full Size Expansion Slots |
| Fan Mounts | Front: 3 x 120 / 3 x 140 mm |
| Included Fans | Top: 3 x 120mm ARGB Fan |
| Radiator Support | Top: Up to 360 mm |
| Material | Body: SPCC |
| GPU max length | 330 mm |
| CPU cooler max height | 160 mm |
| PSU Compatibility | Length: Up to 200 mm |
| Dimensions | Including Fascia / Panels: 390 x 200 x 449 mm |
| Weight | 4.82kg |
| Warranty | 1 Year |
| Product Type | Case |


















